Wokół festiwalu też będzie się dużo działo

 

Wielkie, muzyczne otwarcie jarocińskiego amfiteatru odbędzie się 15 lipca, a potem 3 dni wydarzeń okołofestiwalowych z warsztatami dla dzieci, spotkaniami z artystami i możliwością wypożyczenia wyjątkowej książki, którą będzie…. Człowiek. Jarocin Festiwal 2021 rozpoczynają finaliści Jarocińskich Rytmów Młodych. Ale nie tylko amfiteatr będzie stał otworem dla gości festiwalowych i mieszkańców Jarocina. Przekonajcie się, co, gdzie i kiedy będzie się działo.

Finaliści Jarocińskich Rytmów Młodych: Heima, Ikarus Feel, Pink Roses,The Poks, Trangresja zawładną sceną w Parku Radolińskich w czwartkowe popołudnie od godz. 16.00.  O godz. 20.00 rozpocznie się blok muzyczny nawiązujący do festiwali z lat 80-tych. Najpierw na scenie pojawi się laureat Festiwalu Muzyki Rockowej Jarocin 1986 – zespół Acapulco. Na finał zaplanowano specjalny koncert “Tribute to the Jarocin `80s” z udziałem takich artystów jak Darek Maleo Malejonek, John Porter, Renata Przemyk, Tomasz Budzyński, Ania Rusowicz, Skubas. Od godz. 16.00 do 20.00 na stoisku Biblioteki Jarocin i Spichlerza Polskiego Rocka będzie można kupić książki i miejskie gadżety.

Festiwalowe przedpołudnia w amfiteatrze
Festiwalowa strefa dziecka dostępna będzie w amfiteatrze od piątku 16 do niedzieli 18 lipca w godz. 11-15.
Na dzieci czekać tam będą warsztaty oraz gry i zabawy muzyczno-literacko-plastyczne, przygotowane przez jarocińską bibliotekę i Spichlerz Polskiego Rocka.
Ciekawą propozycją dla najmłodszych będą spotkania z artystami, którzy wystąpią na tegorocznym festiwalu. Nie usłyszymy jednak, jak śpiewają. Poznamy ich z nieco innej strony. Będą bowiem czytać dzieciom. Z kim spotkamy się w jarocińskim amfiteatrze? Między innymi: z muzykami zespołów: Luxtorpeda, Nocny Kochanek, Happysad, z Grzegorzem Kmitą Patyczakiem z zespołu Brudne Dzieci Sida,  a także z Darkiem Maleo Malejonkiem i Tomkiem Budzyńskim z zespołu Armia. Wydarzenie poprowadzi Katarzyna Stoparczyk – dziennikarka programu III polskiego radia, która – przy okazji – sprowokuje gości do tego, by podzielili się informacjami o swoich doświadczeniach czytelniczych i ulubionych książkach z dzieciństwa
Kto i kiedy będzie czytał?  
Piątek:
11.30 Luxtorpeda
14.00 Patyczak
Sobota:
13.00 Nocny kochanek
14.00 Malejonek
Niedziela:
11.00 Budzy
11.30 Happysad
Czytaniom partnerować będą animacje. Uczestnicy warsztatów wykonają literackie torby ekologiczne według własnych pomysłów plastycznych, inspirowanych literaturą dla dzieci i projektem „Mała książka Wielki człowiek”. Wspólnie z dziećmi przygotowana zostanie też fotobudkowa ciuchcia. Warsztatom plastycznym towarzyszyć będą zajęcia ruchowe oraz tajemniczo brzmiący – zakodowany autobus. Projekt „Mała książka, wielki człowiek”  realizowany jest przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin we współpracy z Instytutem Książki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Motylki, białe flagi i zielone żabki na „żywej wystawie”
Każdy z trzech dni spotkań w amfiteatrze poświęcony będzie jednemu z legendarnych zespołów. Pierwszego dnia będzie to dzień z Maanamem, drugiego – z Republiką, a trzeciego z zespołem – GAGA/ Zielone Żabki.  Dzieci poznają  historię grup, a wybrane utwory staną się inspiracją do pracy twórczej. Ze względu na stopień trudności zajęcia plastyczne będą przeznaczone dla dwóch grup wiekowych: młodszej od 3 do 7 lat i starszej od 8 do 13 lat. Oprócz artystycznych form, na uczestników będą czekały zabawy ruchowe, łamigłówki i niespodzianki.
Warsztaty z Maanamem (piątek) zatytułowane zostały „Szczęśliwe chwile to motyle”. Będą inspirowane utworem „Anioł”. Motyle, które dzieci stworzą zagoszczą na specjalnie przygotowanej instalacji i stworzą „żywą” wystawę. Natchnieniem do drugich muzycznych warsztatów będzie utwór „Biała flaga” Republiki (sobota). Powstałe podczas spotkania w amfiteatrze flagi i – charakterystyczne dla Republiki – biało-czarne pasy także wyeksponowane zostaną na „żywej” wystawie. Trzeciego dnia (niedziela) dołączą żabki inspirowane utworem „Młode wilki” GAGA/Zielone Żabki. Projekt realizowany jest przez Spichlerz Polskiego Rocka we współpracy z Fundacją 750-lecia Jarocina i Gminą Jarocin.

Z EKOlogicznym akcentem
Każdego dnia animatorzy Fundacji RECAL, wyposażeni w plecaki do zbiórki pustych puszek, prowadzić będą  w okolicy amfiteatru aktywną edukację, dotyczącą prawidłowej segregacji aluminiowych puszek. Dzięki plecakom można pokazać, że zbiórka puszek jest całkowicie bezproblemowa. Dodatkowo akcja wprost zwiększy ilość puszek, które trafią do recyklingu.
Z cyklu eko będzie też niedzielny spektakl Calineczka – Magia tkwi w naturze. W tej eko-akrobatycznej interpretacji znanej baśni, główna bohaterka zmierzy się ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem odpadami. Początek widowiska o godz. 10.30.

Wyjątkowe, żywe książki z przesłaniem 
W festiwalowe przedpołudnia znajdzie się też coś dla nieco starszych. Jedną z propozycji jest projekt Żywa biblioteka, w którym będzie można uczestniczyć w amfiteatrze w sobotę  od godz. 11-15. Jeśli nie lubisz kogoś, bo wygląda trochę inaczej, albo sądzisz, że homoseksualista jest „nienormalny”, a katolik „nawiedzony”… przyjdź wtedy do amfiteatru i wypożycz „Książkę”, którą tym razem będzie… człowiek. „Książkami” będą reprezentanci grup doświadczających stereotypów, uprzedzeń, wykluczenia i dyskryminacji (wyznawcy różnych religii, osoby o różnych odcieniach skóry, z różnym stopniem sprawności fizycznej, różną orientacją seksualną, itp.), każdy będzie mógł zaprosić ich do rozmowy (ok. 15-30 min.) i zweryfikować swoje poglądy. Projekt realizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin we współpracy z Fundacją 750-lecia Jarocina i Gminą Jarocin.

Przedpremierowe spotkanie autorskie z Happysad…
…zaplanowano w amfiteatrze na niedzielę o godz. 13.00.  Świętowanie 20-lecia zespołu rozpocznie się na festiwalu w Jarocinie właśnie, a uczestnicy spotkania będą mogli przedpremierowo wysłuchać, jako pierwsi, odczytu fragmentów książki „Zanim pójdę. Długa droga zespołu Happysad”. Premiera książki zaplanowana jest na październik 2021. Happysad opowiada własną historię z pomocą dziennikarki Żanety Gotowalskiej. Głos mają też fani grupy i współpracownicy, również ci, z którymi drogi zespołu się rozeszły. Jest tu miejsce na konflikty, rozstania, rozliczenie się z ludzkimi słabościami. Do tego opowieść o radzeniu sobie, kiedy na cały świat spłynęły koronawirusowe ograniczenia, z zakazem koncertów na czele.

W amfiteatrze znajdziecie też codziennie czytelnię festiwalową oraz stoiska giełdy winylowej, jarocińskiej biblioteki i Spichlerza Polskiego Rocka. Będzie można kupić płyty, książki, koszulki i gadżety.

Wystawy i panele dyskusyjne w Spichlerzu
Wiele będzie się działo w Spichlerzu Polskiego Rocka. Przez trzy festiwalowe dni w godzinach otwarcia muzeum czynna będzie wystawa „Zły (system)”. To odsłona kolekcji street artu ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jarocinie, na której pokazane zostały obrazy Dariusza Paczkowskiego, Simpsona, Czarnobyla i M-City.

Do wystawy nawiązywać będzie panel dyskusyjny „Kultura oporu” z udziałem muzyka Dezertera Krzysztofa Grabowskiego i artysty Dariusza Paczkowskiego oraz dra hab. Piotra Zańko, autora książki „Pedagogie oporu”. Na wystawie „Zły (system)”prezentowane są m.in. obrazy Dariusza Paczkowskiego. Powstały one z użyciem szablonów z lat. 80 XX wieku. Wówczas były wyrazem sprzeciwu wobec systemu komunistycznego w Polsce. Czym są teraz, będziecie mogli przekonać się biorąc udział w panelu zaplanowanym na sobotę, na godz. 12.00.

Także w sobotę, o godz. 12.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Polski punk 1978-1984”. Tak zatytułowana jest jedna z najlepszych w naszym kraju książek dokładnie ukazujących polski PUNK. Stworzona przez Adę Lyons – osobę, która od początku była częścią tego ruchu, uczestniczyła i tworzyła ją, uznając za część życia, nie mody. Część zdjęć wykorzystanych w książce zostanie zaprezentowana na wystawie, a opowie o nich Sławomir Pakos.

Każdego festiwalowego dnia będzie też można obejrzeć archiwalne  filmy z koncertów, które grane były na festiwalach w Jarocinie w latach 80. XX wieku. Filmy ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jarocinie prezentowane będą w klubie Kontrapunkt na parterze Spichlerza Polskiego Rocka, w godzinach otwarcia klubu.

Muzeum Regionalne w Jarocinie zaprasza także na wystawę „Z przeszłości Ziemi Jarocińskiej”, którą w czasie festiwalu można obejrzeć w ratuszu w godz. 11.00 – 15.00.

Msza w ruinach kościoła 
Tradycją jarocińskiego festiwalu stała się msza św. odprawiana w intencji zmarłych muzyków. Odprawi ją w ruinach kościoła p.w. św. Ducha w Jarocinie w niedzielę o godz. 12.00., franciszkanin – brat Kordian Szwarc. Oprawę muzyczną liturgii zapewnią Tomasz i Stanisław Budzyńscy z zespołu Armia.

Po mszy św., o godz. 13.00, w ruinach zaplanowano spotkanie z siostrą Elizą Myk – dominikanką z Broniszewic, spod Pleszewa. Zakonnice, które prowadzą Dom Chłopaków zasłynęły z filmiku, w którym chodzą, jak pingwiny. Podczas spotkania z dominikanką będziecie się mogli przekonać, jaką jest niesamowitą osobą.