Od premiery ostatniej płyty duetu, “Our Town”, minęły niespełna cztery lata. Trudno o lepszy moment, na powrót z kojącą, trafiającą w odpowiednie miejsca w sercu muzyką. Już teraz można posłuchać pierwszego singla, zapowiadającego nowy album Pauli i Karola – “Safe from harm”.

Po wydaniu czterech LP, Paula i Karol ruszyli ze swoją muzyką w świat, koncertując w Kijowie, Reykjaviku, Londynie, Nowym Jorku, Toronto, Austin i dziesiątkach innych rozsypanych po mapie miast. Na ich nowy materiał – nadchodzące wydawnictwo “Lifestrange” – trzeba było poczekać prawie cztery lata. Premiera już w czerwcu 2021.

Psychodeliczny folk sprzed kilku dziesięcioleci, amerykańskie bezdroża, chwytliwe rockowe refreny lat 70’, Bob Dylan, wcześni Hall & Oats, Whitney… Paula i Karol, to niemiecko-polski duet, od lat miesza w swojej muzyce różne wpływy. Od młodzieńczych fascynacji, po aktualne zakochania. Wszystko zblendowane w odpowiednich proporcjach i wzbogacone najważniejszym składnikiem – ich własną wrażliwością, wyobraźnią, wyczuciem. Zasłynęli melodiami, które są w stanie wtopić się w nawet najbardziej opancerzone serca oraz żywymi koncertami, podczas których potrafili coverować Tribe Called Quest, nadając “Can i kick it” zupełnie nową energię. Jakby przyjaźń, która trwa między nimi długie lata, mimo dzielących ich 850 km (Warszawa – Hamburg), generowała rodzaj aury, przekazywanej potem słuchaczom.

“Nawet gdy życie zaczynają wypełniać dziwne, niepokojące przypadki – zawsze będziemy grać piosenki”.  “Lifestrange” to album jakby uszyty na czasy pandemii, a może po prostu będący w dialogu ze wspólnymi dla wielu osób emocjami ostatniego roku. Co ciekawe, wszystkie z piosenek zostały napisane przed pierwszym lockdownem – w świecie, który jeszcze się nie “zamknął”, ale i tak był przepełniony niepokojącymi społecznymi i politycznymi wydarzeniami. Tak w Polsce, jak i za granicą. Nagrania zaś w dużym stopniu odbywały się już w nowych, pandemicznych warunkach – w samotności, w studiu, gdzie jedyną osoba towarzyszącą bywał Jacek Trzeszczyński, realizujący sesje.

Zapowiadający LP singiel “Safe from Harm” wykiełkował ze strzępków wspomnień – samochodowych podróży samochodowych w pełnym słońcu, w wakacje. Brzmienie piosenki doskonale odpowiada emocjom związanym z takimi reminiscencjami – dużo ciepła, odrobina wzruszenia, poczucie bezpieczeństwa, towarzyszące obecności bliskiej osoby. To melodia, która może być lekiem, czy plastrem na serce, w miesiącach przepełnionych licznymi niepokojami.

Premiera “Lifestrange” już w czerwcu 2021. Wszystkie piosenki zostały napisane i wykonane przez Paulę Bialski i Karola Strzemiecznego. Na basie możemy usłyszeć Jakuba Czubaka, na perkusji zagrał Igor Nikiforow, na gitarze elektrycznej Krzysztof Pożarowski. Cała trójka towarzyszyła również Pauli i Karolowi wokalnie. Singla “Safe from Harm” można posłuchać na YouTube oraz platformach streamingowych. Niebawem kolejny singiel oraz informacje o preorderze.

 

SINGIEL INFO:

Paula i Karol – “Safe from harm”:

https://www.youtube.com/watch?v=DcbpELDIsZw

Safe from Harm”:

Album: Lifestrange

Tekst: Paula Bialski, Karol Strzemieczny, Jakub Czubak

Muzyka: Paula Bialski, Karol Strzemieczny, Jakub Czubak, Igor Nikiforow, Krzysztof Pożarowski

Wokale: Paula Bialski, Karol Strzemieczny, Krzysztof Pożarowski

Gitara elektryczna: Karol Strzemieczny

Bass i chórki: Jakub Czubak

Perkusja, gitara elektryczna, klawisze i chórki: Igor Nikiforow

Glockenspiel i klawisze: Paula Bialski

Producent: Arjen Mensinga/Paula & Karol

Mix: Arjen Mensinga

Mastering: Arjen Mensinga

Wydawca: Kurpisz Impresariat

Label: Dynamite Platten