W 1981 r. zespół wziął udział w II Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji, zdobywając na nim Nagrodę Publiczności – Złotego Kameleona. Przyszły wokalista zespołu – Marek Piekarczyk – występował wówczas w tym samym miejscu z zespołem Sektor A. Wkrótce potem dołączył do składu TSA.

Grupa TSA należy do pionierów muzyki heavy metalowej w Polsce. Przez lata zespół pracował nad swoim indywidualnym, prekursorskim stylem, wzorując się na takich legendach muzycznych z zagranicy jak: AC/DC albo wczesny Led Zeppelin. Zespół powstał w 1979 r. w Opolu z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka i basisty Tomasza „Whatfora” Zatwarnickiego. Zadebiutowali w 1981 r. singlem “Mass Media/Wpadka”, a pierwszy album studyjny pod tytułem TSA ukazał się w 1983 r.

Podczas Jarocin Festiwal grupa sięgnie po swój szeroki repertuar, przywołując tym samym wspomnienia znakomitych koncertów sprzed kilku dekad. TSA wystąpi w składzie: Marek Piekarczyk (wokal), Andrzej Nowak (gitara), Stefan Machel (gitara), Paweł Maciwoda (bas) i Zbyszek Kraszewski (perkusja).

Od tego wszystko się zaczęło. Daliśmy koncert, który spotkał się z entuzjastyczną reakcją publiczności. Jarocin to tak naprawdę miejsce narodzin zespołu TSA, bo tam właśnie doszło do spotkania i nawiązania współpracy z Markiem Piekarczykiem oraz managerem Jackiem Rzehakiem. To spowodowało, że mogliśmy zacząć grać koncerty w całej Polsce
i zarejestrować pierwsze profesjonalne nagrania –
mówi gitarzysta zespołu Stefan Machel.

Andrzej Nowak dodaje:

Jarocin to była „Bomba Muzyki Rockowej”. Wszyscy żyli muzyką, a nurty muzyczne nie tylko mieszały się na ulicy, a też na scenie. Nie było takiego drugiego miejsca na świecie. W mieście panowała niesamowita subkultura, w której dominowała młodzież jarocińska, która tysiącami przewalała się ulicami. Miasto żyło nocą i dniem, a my jako TSA pierwsi przełamaliśmy bariery i skruszyliśmy lody, jakie dominowały wtedy w muzyce rockowej. Nasze obcięte jeansy i gołe torsy i pot, który wylewał się litrami z naszych ciał na scenie, rozwaliły cały Jarocin. I tak się zaczęła nasza kariera!